Kiinteistöjen arvon nostamisen periaatteet markkinahinnan mukaisesti

Palveluvero

Omistusoikeuteen liittyvä perusperiaate on omistajan vapaus määrätä esineestä. Tämä tarkoittaa, että lain mukaan kiinteistöjä saa myydä hintaan, joka poikkeaa kiinteistömarkkinoilla tällä hetkellä voimassa olevasta arvosta. Miten verovirasto voi reagoida tällaisessa tilanteessa? Missä määrin hän voi ryhtyä toimiin? Opi säännöt kiinteistön arvon kasvattamiseen markkinahinnan mukaisesti!

Kiinteistön myynnistä saatavien tulojen määrittäminen

Ensinnäkin on viitattava verosäännöksiin, jotka koskevat kiinteistön myynnistä saadun tulon määrän määrittämistä. Art. 19 kohta 1 §:ssä tarkoitetut tulot kiinteistön tai omaisuusoikeuksien myynnistä ja muusta. 10 sek. 1 kohdan 8 alakohta on niiden arvo ilmaistuna sopimuksessa määrättyyn hintaan vähennettynä hävittämiskustannuksilla. Jos hinta kuitenkin ilman perusteltua syytä poikkeaa merkittävästi näiden asioiden tai oikeuksien markkina-arvosta, veroviranomainen määrää tämän tulon markkina-arvon suuruiseksi. Markkina-arvon määritelmä ja selitys löytyvät Art. 19 kohta 3 yllä laki. Tämä säännös osoittaa, että esineiden tai omaisuusoikeuksien markkina-arvo määräytyy samantyyppisten ja samantyyppisten tavaroiden tai oikeuksien yhteydessä käytettyjen markkinahintojen perusteella ottaen huomioon erityisesti niiden kunto, kulumisaste, kuten sekä myyntiaika ja -paikka harkittavaksi. Kiinteistön maksua vastaan ​​myynnistä saatava verotulo on sopimuksessa määrätty hinta. Edellyttäen, että se vastaa markkina-arvoa.

Milloin verovirasto nostaa kiinteistön arvoa?

On huomioitava, että edellä mainitussa säännöksessä todetaan, että veroviranomainen määrittelee tulon käypään arvoon vain silloin, kun osapuolten välillä sovittu hinta poikkeaa merkittävästi markkina-arvosta. Tämän tyyppisen standardin perusteella voidaan päätellä, että kyse ei ole mistään heilahteluista tai poikkeamista markkina-arvosta. Merkittäviä eroja täytyy olla. Valitettavasti laissa ei ole missään määritelty, mitä poikkeamaa markkinahinnasta voidaan pitää "merkittävänä". Esimerkiksi Łomżan käräjäoikeuden 18. helmikuuta 2015 antamassa tuomiossa tiedostoviite. I C 443/14, voimme lukea:

”Arvio siitä, ovatko osapuolet määrittäneet markkinahinnasta törkeästi poikkeavan kauppahinnan, voi perustua tuomioistuimen asiantuntijan kiinteistön arvioon. Yllä oleva lausunto osoittaa, että sopimuksessa sovittu hinta on 18,9 % arvioitua markkina-arvoa korkeampi. Tuomioistuimen mielestä ero tällä tasolla ei ole "bruttoero". Molempien etujen vastaamattomuuden on oltava niin merkittävää, merkittävää, vakavaa, että sen arvioinnin perusteella voidaan päätellä, että nämä arvot eroavat suuresti toisistaan."

Lisäksi myyntituottojen lisäys voi tapahtua vain silloin, kun hinta poikkeaa ilman perusteltua syytä markkina-arvosta. Tämä ehto on erittäin tärkeä, koska voi olla useita objektiivisia olosuhteita, jotka vaikuttavat suoraan tietyn kiinteistön hintaan. Se voi olla esimerkiksi vakava vahinko ja kiinteistön huono tekninen kunto tai tarve myydä omaisuus nopeasti elämänolosuhteiden vuoksi. Veroviranomainen saa korottaa kiinteistön myynnistä saatua tuloa vain silloin, kun määrätty hinta poikkeaa merkittävästi markkina-arvosta eikä se johdu perustelluista objektiivisista ja riippumattomista syistä.

Kiinteistön arvon kasvattamisen periaatteet - veroviraston toimintatapa

Jos veroviranomainen toteaa, että kuvatut ehdot täyttyvät, käynnistetään erityinen menettely kiinteistön markkina-arvon määrittämiseksi. Art. 19 kohta 4 §:n mukaan, jos myyntisopimuksessa määrättyyn hintaan ilmaistu arvo poikkeaa olennaisesti kiinteistön tai omaisuusoikeuden ja muun käyvästä arvosta, veroviranomainen kehottaa sopimuksen osapuolia muuttamaan tätä arvoa. tai ilmoitettava syyt, joiden vuoksi hinta poikkeaa merkittävästi markkina-arvosta. Jos vastausta ei saada, arvoa ei muuteta tai syitä, joiden perusteella on perusteltua antaa markkina-arvosta merkittävästi poikkeava hinta, ei ole ilmoitettu, veroviranomainen määrittää arvon asiantuntijan tai asiantuntijoiden lausunnon perusteella. Jos näin määritetty arvo poikkeaa vähintään 33 % hinnassa ilmoitetusta arvosta, asiantuntijan lausunnon tai asiantuntijoiden kustannukset vastaa myyjä.

Edellä mainitun valossa ensimmäinen askel on kutsua sopimusosapuolet koolle. Se sisältää verovelvollisten pyynnön korottaa kiinteistön arvoa tai mahdollisesti ilmoittaa olosuhteet, jotka ovat vaikuttaneet markkina-arvosta merkittävästi poikkeavan hinnan määrittämiseen. Jos verovelvolliset noudattavat haastetta, joko hintaa ja myyntituloa korotetaan tai viranomainen ottaa huomioon esitetyt alhaisen hinnan syyt ja hyväksyy ne perusteltuna. Tässä vaiheessa tapaus lopetetaan.

Jos verovelvollinen ei kuitenkaan vastaa haasteeseen, ei muuta omaisuuden arvoa tai ei esitä luotettavia syitä, joilla markkinahinnasta merkittävästi poikkeava hinta olisi perusteltu, verovirasto määrittää kiinteistön arvon ottaen huomioon asiantuntijan mielipide. Lisäksi jos käy ilmi, että asiantuntijan määrittämä kiinteistön arvo poikkeaa sopimuksessa määrätystä hinnasta vähintään 33 %, kaikista asiantuntijalausunnon kustannuksista vastaa kiinteistön myyjä.

Esimerkki 1.

Veronmaksaja myi asunnon, jonka pinta-ala oli 80 m2 hintaan 100 000 PLN. Veroviranomainen tuli notaarin sisällön analysoinnin jälkeen siihen tulokseen, että hinta poikkeaa merkittävästi markkina-arvoista. Siksi hän kehotti veronmaksajaa korottamaan kiinteistön arvoa tai ilmoittamaan syyt niin alhaiselle hinnan määrittämiselle. Veronmaksaja ei vastannut pyyntöön. Tämän seurauksena verovirasto tilasi asiantuntijan laatimaan asiasta lausunnon. Asiantuntija arvioi kiinteistön arvoksi 170 000 zlotya. Lausunnosta saatu hinta poikkeaa sopimuksessa sovitusta hinnasta yli 33 %, joten lausunnon kustannukset jäävät verovelvollisen maksettavaksi. Verovirastolla on oikeus korottaa kiinteistön arvoa asiantuntijan avulla vain, jos se on aiemmin kehottanut verovelvollista selvittämään tällaisen hinnan määrittämistä sopimuksessa. Tällainen pyyntö voidaan tehdä vain, kun hinta poikkeaa merkittävästi ja ilman perusteltua syytä markkina-arvosta.

Aloita ilmainen 30 päivän kokeilujakso ilman ehtoja!

Kiinteistön hinnan korotus PCC-veron suhteen

Toistaiseksi olemme määrittäneet myydyn kiinteistön arvon aliarvioinnin veroseuraamukset myyjän näkökulmasta, joka tässä tapauksessa saa arvonlisäveron alaista tuloa. On kuitenkin muistettava, että vastaavista ratkaisuista on säädetty siviilioikeudellisista liiketoimista annetussa verolaissa. Tämän seurauksena kiinteistön markkinahintaisen arvon määrittäminen koskee myös ostajaa, joka on tässä tapauksessa tehdyn kauppasopimuksen perusteella PCC-veron maksaja.

Art. 6 sek. 2-4 ylläLain mukaan siviilioikeudellisen liiketoimen kohteen markkina-arvo määräytyy samantyyppisten ja -lajisten tavaroiden liikevaihdossa käytettyjen keskihintojen perusteella ottaen huomioon niiden sijainti, kunto ja kulumisaste sekä samantyyppisten omistusoikeuksien liikevaihto tämän toiminnan suorittamispäivänä ilman velkoja ja painoja. Jos verovelvollinen ei ole ilmoittanut siviilioikeudellisen liiketoimen kohteen arvoa tai hänen määrittelemänsä arvo ei veroviranomaisen arvion mukaan vastaa markkina-arvoa, tämä viranomainen pyytää verovelvollista määrittämään, korottamaan tai alentaa sitä vähintään 14 vuorokauden kuluessa pyynnön toimittamisesta samalla, kun arvo annetaan oman, alustavan arvion mukaan. Jos verovelvollinen ei ole vaatimuksesta huolimatta ilmoittanut arvoa tai antanut arvoa, joka ei vastaa markkina-arvoa, veroviranomainen määrittää sen ottaen huomioon verovelvollisen esittämän asiantuntijan tai arvioijan lausunnon. Jos veroviranomainen määrää asiantuntijan ja hänen lausunnonsa perusteella määritetty arvo poikkeaa enemmän kuin 33 prosenttia verovelvollisen antamasta arvosta, verovelvollinen vastaa lausunnon antamisesta aiheutuvista kustannuksista. Kiinteistön arvonnousumenettely sisältää myös siviilioikeudellisen liiketoimiveron, joka veloitetaan ostajalta. On hyvä huomioida, että verovirastolla on asianmukaiset työkalut myytyjen kiinteistöjen markkina-arvon nostamiseen. Toimiston toiminnan laajuus on kuitenkin rajallinen. Koko menettely voidaan käynnistää, jos hinta poikkeaa merkittävästi markkina-arvosta ja lisäksi myyntiin liittyvät tosiasiat eivät ole perusteltuja.