Millä prosentilla työsopimuksen mukainen palkka tulee määrätä?

Palvelus

Palkkauksen määrittäminen on pakollinen osa jokaista solmittua työsopimusta - paitsi sen tyypin, paikan, keston ja alkamisajan määrittämistä. Työlain säännöksissä ei nimenomaisesti määrätä, minkä suuruisen palkan - brutto- vai nettomäärän - tulee määritellä työntekijän kanssa tehtävässä työsopimuksessa. Päätöksellä voi kuitenkin olla vaikutusta työntekijän saamisiin, mikä puolestaan ​​voi lisätä työnantajan kustannuksia. Kuinka laskea palkka työsopimuksesta?

Työsopimuksen mukainen palkka - brutto- ja nettopalkka

Bruttopalkka on määrä, josta työnantajan on tehtävä pakollisia vähennyksiä eli vähennettävä niitä erääntyvällä:

  • sosiaali- ja sairausvakuutusmaksut;
  • henkilökohtaisen tuloveron ennakko;
  • maksuja PPK:lle, jos työntekijä on liittynyt tähän ohjelmaan.

Nettomäärä on työntekijälle maksettu palkka maksu- ja verovelkojen vähentämisen jälkeen, ns. palkka "kädessä".

Mikä työsopimuksen mukainen palkka - brutto vai netto?

Säännöissä määritellään vain, että työnantaja on velvollinen palkkaamaan työntekijän työn tyyppiin, määrään ja laatuun sekä työntekijältä vaadittavaan ammatilliseen pätevyyteen tai oikeuksiin nähden. Ei kuitenkaan ole määritelty, tuleeko työsopimuksen mukainen palkka määritellä netto- vai bruttoprosentissa. Tuomioistuimen päätöksissä vallitsee näkemys, että työntekijälle maksettava työpalkkio on kokonaisuus sisältäen myös pakolliset vähennykset palkasta.

Korkeimman oikeuden tuomio 9.7.2014 (tiedoston viitenumero I PK 250/13)

"Brutto"palkan käsite ei esiinny lainkaan työlainsäädännössä ja sillä on melko puhekielellinen merkitys. Työlainsäädännössä käytetään vain käsitettä työn korvaus sellaisenaan. Myös käsitteellä "nettopalkka" on yleinen merkitys, sillä se on ymmärrettävä osaksi työntekijälle maksettavasta työstä maksettavaa palkkaa, mutta vain, jos työnantaja tekee asianmukaiset vähennykset muiden lain säännösten perusteella. (...) Yllä olevat lausunnot perustuvat Art. Työlain 87 1 §:n mukaan tietyt saatavat on vähennettävä työpalkasta - tuloveron ennakon vähentämisen jälkeen. (...)

Työkorvauksella tarkoitetaan työoikeudellisena käsitteenä koko palkkasäännösten ja työsopimuksen mukaista työstä maksettavaa palkkaa, mukaan lukien työnantajan sosiaaliturvamaksuina ja tuloveron ennakkoina pidättämä osuus. Tästä johtuen työnantaja on velallinen työntekijälle, joka on velvollinen maksamaan erääntyvän palkan kokonaisuudessaan, ja hänen tuloveron ja vakuutusmaksuennakkomaksujen maksajaksi siirtämät määrät ovat osa työntekijän palkkaa. Se, että niitä ei makseta työntekijälle fyysisesti, vaan ne siirretään toimivaltaisille viranomaisille ennakkoina ja maksuina, on tässä tapauksessa lain edellyttämä tapa täyttää velvollisuus maksaa työntekijälle osa palkasta. Näin ollen työntekijän työnantajalta työnantajalta työnantajalta vaadittava korvaus työstä on kokonaisuudessaan (työlain 22 §:n 1 momentti)”.

Lisäksi työsopimuksen mukainen vähimmäispalkka on myös bruttopalkka. Art. 29 työlain 1 §:n 3 momentti ja 2 § Palkkauksesta tulee ilmoittaa kirjallisesti työsopimuksessa. Jos sopimuksessa ei käytetä lisäsanaa "brutto" tai "netto", tämä säännös on voimassa ja sitä tulee käsitellä bruttopalkana.

Palkan määrän määrittämisen vaikutus työnantajan kustannuksiin

Työnantaja voi määrätä työsopimuksen mukaisen palkan nettomääräiseksi, koska säännökset eivät sitä kiellä. Tällaisella toimenpiteellä voi kuitenkin olla vaikutusta työnantajan kattamien henkilöstökulujen määrään. Työntekijän palkkaamisesta aiheutuvat kustannukset ovat:

  • bruttopalkka, joka sisältää ZUS-maksut ja PPK-maksut, jotka muodostavat työntekijän kustannukset, sekä ennakkoveron;
  • Työnantajan rahoittamat sosiaaliturvamaksut, FP ja FGŚP;
  • Työnantajan rahoittamat maksut PPK:lle.

Jos vaihdat asuinpaikkaasi ja toimitat ilmoituksen, joka oikeuttaa hakemaan ns. perusveron vähennyskelpoisten kustannusten laskemista, kun korotettuja oli aiemmin sovellettu, työntekijälle, jolla on nettopalkka, ei kärsi mitään menetystä. Hänen bruttopalkkaansa, josta vakuutusmaksuja maksetaan, on kuitenkin korotettava, jolloin työnantaja joutuu maksamaan suuremman palkan ja korkeamman ZUS-maksun.

Vastaava tilanne on enintään 26-vuotiaan työntekijän osalta, joka on vapautettu PIT-ennakon maksamisesta. Sitten hän saa helpotuksesta huolimatta tietyn koron. Tällöin työnantaja on velvollinen muuttamaan bruttopalkkaa, kun henkilö eroaa mainitusta etuudesta tai saavuttaa etuun oikeuttavan iän.

Mikäli ZUS-maksujen, tuloveron tai PPK:n maksujen määrä muuttuu, työnantaja vastaa palkkion bruttokuluista siten, että työntekijä saa aina työsopimuksesta johtuvan nettomäärän. Ainoa ratkaisu tässä tapauksessa on muuttaa sopimuksen ehtoja, joihin työntekijän on suostuttava.

Aloita ilmainen 30 päivän kokeilujakso ilman ehtoja!

Esimerkki 1.

Rouva Annalla on nettomääräinen sopimus, jonka arvo on 3 000 zlotya. Hän on ikänsä vuoksi vapautettu PIT:stä, hän ei ole PPK-jäsen. Hänen bruttopalkansa on 3 820,49 PLN. Kesäkuussa 2021 hän täyttää 26 vuotta, ja siksi työnantajan tulisi aloittaa veroennakon periminen.Tästä syystä työnantajan kustannukset kasvavat, koska bruttopalkkio 3 000 zlotyn nettomäärästä ilman PIT-vapautusta on 4 131,23 zlotya.

Esimerkki 2.

Mr. Damianin palkka on netto 4500 PLN. Työntekijä ei hyödy PIT-vapautuksesta, bruttopalkka on 6 256,69 zlotya ja palkkioiden kokonaiskustannus tässä tilanteessa on 7 538,06 zlotya. Mr. Damian liittyi PPK:hun maaliskuussa. Vakuutusmaksut peritään vakiokantaina - 2 % työntekijältä ja 1,5 % työnantajalta. Bruttopalkka nousee 6 439,83 PLN:iin ensimmäisen kuukauden aikana siitä, kun ensimmäiset maksut PPK:lle vastaanotetaan:

bruttopalkka: 6 439,83 PLN

sosiaaliturvamaksut: 6 439,83 PLN x 13,71 % = 882,91 PLN

sairausvakuutusmaksun peruste: 6 439,83 PLN - 882,91 PLN = 5 556,92 PLN

sairausvakuutusmaksu: 500,12 PLN

vähennetty sairausvakuutusmaksu: 430,66 PLN

Työntekijän PPK: 128,80 PLN

veropohja: 6 439,83 PLN – 882,91 PLN – 250 PLN = 5306,92 PLN ~ 5307 PLN

ennakkovero: 5307 PLN x 17 % - 43,76 PLN - 430,66 PLN 427,77 - 428 PLN

nettopalkkio: 4 500 PLN

Työntekijän liittymisen jälkeen kokonaispalkkiokustannukset nousevat 7 855,32 zlotiin.

Tärkeää on, että työntekijälle kertyy seuraavan kuukauden aikana myös 96,60 PLN:n säästötuloa työnantajan PPK-maksun rahoittamisesta. Näistä tuloista pitäisi periä veroa, jolloin työnantajan täytyisi muuttaa bruttopalkkoja uudelleen ja siten - työntekijän palkkauskustannukset nousisivat jälleen.

Työsopimuksen mukainen palkka on vahvistettava bruttomääräiseksi. Tällaisella ratkaisulla vältetään monet epäilyt palkanlaskentaprosessissa ja sitä kautta mahdolliset kiistat työntekijöiden ja työnantajien välillä.