Palvelut Puolan tasavallan alueen ulkopuolella, ALV-vapautus ja kassakone

Palveluvero

Arvonlisäverovapautusta hyödyntävät yrittäjät tekevät usein liiketoimia ulkomailla. Herää kysymys, pitäisikö tällaisten liiketoimien arvo sisällyttää arvonlisäverovapautusten tai kassakoneiden rajoihin. Ovatko kaikki Puolan tasavallan alueen ulkopuoliset palvelut vapautettuja arvonlisäverosta?

Yleensä verovelvolliset, joiden verollisen myynnin arvo ei ylittänyt edellisenä verovuonna 200 000 zlotya, ovat vapautettuja verosta. Veron määrä ei sisälly myyntiarvoon.

Verovuoden aikana toimintansa aloittavat verovelvolliset voivat hyödyntää subjektiivista vapautusta edellyttäen, että verovelvollisen ennakoima myyntiarvo ei ylitä 200 000 zlotyn rajaa suhteessa harjoitetun liiketoiminnan kestoon. Oikeus arvonlisäverovapautukseen menetetään kuitenkin, jos suhteellinen raja ylittyy vuoden aikana. Vapautus lakkaa olemasta voimassa heti, kun raja ylittyy.

Veronmaksajien, jotka jatkavat toimintaansa, edellytyksenä on, että ne eivät ylitä edellisen verovuoden myyntirajaa 200 000 zlotya. Veron määrä ei sisälly myyntiarvoon.

Termi myynti - taiteen sisällön mukaisesti. Arvonlisäverolain 2 §:n 22 momentti - sillä on ymmärrettävä maksullinen tavaroiden toimittaminen ja maksullinen palvelujen suorittaminen maan alueella, tavaroiden vienti ja yhteisön sisäinen tavaroiden luovutus.

Edellä mainitut määräykset huomioon ottaen on todettava, että rajaan tulee sisällyttää ulkomaisten tavaratoimitusten arvo, lukuun ottamatta yhteisön sisäisiä tavaroita ja tavaravientiä.

Puolan tasavallan ulkopuolella tarjottujen palvelujen vapautus veropäätöksissä

Katowicen verokamarin johtaja 14. heinäkuuta 2016 päivätyssä kirjeessä, viitenumero IBPP1 / 4512-343 / 16 / MG, ilmoittaa:

(…) Art. 113 kohta. Arvonlisäverolain 1 pykälän mukaan verovapaa myynti, jonka ovat suorittaneet verovelvolliset, joiden myynnin arvo ei ylittänyt edellisenä verovuonna yhteensä 150 000 zlotya [huom. aut. tällä hetkellä 200 000 PLN]. Veron määrä ei sisälly myyntiarvoon.

Art. Arvonlisäverolain 2 22 momentin mukaan on ymmärrettävä vastikkeellinen tavaroiden luovutus ja palvelujen suorittaminen maksua vastaan ​​maan alueella, tavaroiden vienti ja yhteisön sisäinen tavaroiden luovutus.

Sen vuoksi ne eivät ole arvonlisäverolaissa tarkoitettua myyntiä, mukaan lukien: maksulliset palvelut maan alueen ulkopuolella (ja siten palvelujen tarjoaminen, joiden toimituspaikka on Puolan ulkopuolella).

Näin ollen subjektiivista vapautusta määritettäessä tulee ottaa huomioon vain maan alueella tapahtuneiden tavaroiden ja palveluiden verollisen myynnin arvo. Näin ollen sellaisten palvelujen arvoa, joiden verotuspaikka on Puolan alueen ulkopuolella, ei oteta huomioon (...).

Katowicen verokamarin johtaja esitti samanlaisen kannan yksittäisessä päätöksessä 30. syyskuuta 2015, viite nro. IBPP4 / 44512-205 / 15 / LG, joka ilmoitti, että:

(…) Kyseisten rakennuspalvelujen verotuspaikka on paikka, jossa kiinteä omaisuus sijaitsee, eli Ruotsin alue.

Siksi näitä palveluja ei veroteta Puolan alueella.

Näin ollen on todettava, että hakijan tapauksessa palvelut, joiden suorituspaikka on Ruotsin alue - liikevaihtoa ei tältä osin sisällytetä pykälässä tarkoitettuun myynnin arvoon. 113 kohta. säädöksen 1 kohta.

Toisin sanoen näiden palvelujen arvoa ei oteta huomioon määritettäessä myyntiarvoa, jonka ylittyessä subjektiivinen arvonlisäverovapautus menetetään. (...)

Esimerkki 1.

Veronmaksaja suoritti Saksassa rakennuspalvelua 50 000 zlotylla, kun taas Puolassa luonnollisille henkilöille suoritetut työt olivat 180 000 zlotya. ALV-rekisteröinnin raja on ylitetty. Koska palvelu suoritettiin Puolan tasavallan alueen ulkopuolella, sitä ei kuitenkaan pitäisi sisällyttää rajoitukseen. Näin ollen veronmaksaja voi silti hyötyä vapautuksesta.

Palvelut Puolan tasavallan alueen ulkopuolella ja kassakone

Velvollisuus käyttää kassakoneita elinkeinotoiminnassa asetetaan verovelvollisille arvonlisäverolaissa. Yksityiskohtaiset määräykset luotto-osuuskunnista sisältyvät tällä hetkellä valtiovarainministerin asetukseen poikkeuksista kirjanpitovelvollisuudesta kassakoneiden käytöstä. Liikevaihtoraja, joka oikeuttaa vapautukseen kassakoneen käytön kirjaamisesta, niille, jotka jatkavat ja aloittavat toimintansa, on 20 000 zlotya vuodessa.

Rajoja asetettaessa otetaan huomioon myynti muille kuin elinkeinonharjoittajille luonnollisille henkilöille ja kiinteämääräisille viljelijöille.

Myös kassakoneen rajatilanteessa tulee käyttää edellä mainittua myynnin määritelmää. Siten Puolan tasavallan alueen ulkopuolella tarjottavat palvelut eivät sisälly rajoitukseen. Katowicen verokamarin johtaja vahvisti tällaisen kannan 10. marraskuuta 2015 antamassaan yksittäispäätöksessä, tiedostoviite. IBPP3 ​​/ 4512-610 / 15 / SR, mikä osoittaa, että:

(...) kun palvelujen suorituspaikka on EU:n tai kolmannen maan alue, Hakija ei ole velvollinen pitämään kirjaa tästä myynnistä, koska hän ei tarjoa maksullisia palveluita maan alueella, ja siksi hän ei tee pykälässä tarkoitettua myyntiä. 2 lain 22 kohta. Velvollisuus rekisteröidä myynti luonnollisille henkilöille, jotka eivät harjoita liiketoimintaa, ja kiinteämääräisille maanviljelijöille kassakoneen avulla koskee vain suoritettuja palveluja, joiden suorituspaikka (verotus) on maan alue (. ..).