Työnantaja päättää milloin maskeja käytetään työssä!

Co-Koko Muuttuu

Viime viikolla voimaan tullut asetus, joka vaati työnantajia järjestämään toimistotilojen uudelleenjärjestelyjä, on herättänyt paljon keskustelua. Tästä päivästä eli 2. joulukuuta otettiin kuitenkin käyttöön uusia säännöksiä, jotka antoivat työnantajille enemmän liikkumavaraa työntekijöiden naamarien käytössä. Milloin käyttää naamioita töissä? Selitämme!

Naamarit töissä - edelleen pakollisia?

Muistutetaan, että lauantaista 28.11. alkaen työpaikoilla on pakko peittää nenä ja suu aina, kun huoneessa on vähintään kaksi henkilöä. Joten jos huoneessa on yksi henkilö, maskia ei ole pakko käyttää työpaikalla, ja jos siinä on useampi kuin yksi henkilö - suun ja nenän tulee olla automaattisesti peitetty. Eilen otettiin kuitenkin käyttöön uusi asetus, joka muuttaa merkittävästi aikaisempia rajoituksia. Se on ministerineuvoston asetus 1.12.2020 tiettyjen rajoitusten, määräysten ja kieltojen asettamisesta epidemian puhkeamisen yhteydessä.

Tämä määräys tulee voimaan tänään eli 2.12.2020 ja se muuttaa ensisijaisesti suun ja nenän peittämismääräystä tehtaan tiloissa.

Aloita ilmainen 30 päivän kokeilujakso ilman ehtoja!

Työnantaja päättää, milloin kasvohoidot ovat töissä

§ 25 s. 1 piste 2 lit. c) tämän määräyksen mukaan määrätään 27.12.2020 asti peittämään vaatteiden tai sen osien avulla mm. maski, maski, visiir tai suojakypärä, suu ja nenä yleisesti esteettömillä paikoilla, mukaan lukien työpaikat, jos huoneessa on useampi henkilö, jollei työnantaja toisin päätä. Työnantaja päättää, toteuttaako maskimääräyksen kokonaisuudessaan vai rajoittaako sitä!

Poikkeus naamarivelvoitteesta tulee ottaa käyttöön muodollisesti, esimerkiksi määräyksellä tai ohjeella, jossa määritellään selvästi, mitä vyöhykkeitä velvoite ei koske. Säännökseen lisättiin myös säännös, jonka mukaan suu ja nenä voivat olla peittämättömiä aterioita tai juomia nautittaessa työpaikalla.

Uusi asetus antaa työnantajille enemmän vapautta työtilan järjestämisessä. Säännöt ovat voimassa 2.12.-27.12.2020. Jos työnantaja päättää, että hänen työpaikallaan on erilaiset maskien käyttöä koskevat säännöt, hänen tulee ilmoittaa niistä esim. määräyksellä tai määräyksellä.