Veropohjaa on korotettava toimituskuluilla

Palveluvero

Yrittäjät, jotka toimittavat tavaroita asiakkaille erilaisten kuriiriyhtiöiden tai Poczta Polskan kautta, veloittavat useimmiten ostajilta siihen liittyvät kulut. Tällaisessa tapauksessa olisi kiinnitettävä erityistä huomiota tällaisten luovutusten verotukseen. Yleisin käytäntö on laskuttaa lähetyskulut erikseen eli kuljetus-, kuriiri- ja postipalvelujen jälleenmyynti. Onko tämä menettely oikein?

Sama arvonlisäverokanta

Art. 29 sek. Arvonlisäverolain 1 §:n mukaan veron peruste on myynnistä maksettavaksi määräksi määritelty liikevaihto vähennettynä maksettavan veron määrällä. Se kattaa kaikki ostajan tai kolmannen osapuolen maksettavat edut. Liikevaihtoa lisäävät lisäksi saadut avustukset, avustukset ja muut vastaavanlaiset maksut, joilla on välitön vaikutus verovelvollisen toimittamien tavaroiden tai palvelujen hintaan (maksuerään) vähennettynä maksettavalla verolla.

Yllä olevan kanssa Säännöksestä käy ilmi, että tavaran lähetyskulut sisältyvät myyjälle maksettavaan määrään, joten ne on sisällytettävä veropohjaan ja - mikä vielä - verotettava samalla arvonlisäverokannalla, jota sovelletaan sen tavaran myyntiin, johon lähetys liittyy.

Tällainen kanta esitettiin Katowicen verokamarin tulkinnassa 29. tammikuuta 2013 (IBPP2 / 443-1083 / 12 / AB). Luimme sieltä sen "Hakijan tavaran myyntiin lisätyt toimituskulut eivät ole hakijan tai muun tahon (postialan toimijan) tarjoamaa erillistä palvelua, vaan ne ovat perustoiminnan eli tavaroiden myynnin lisäkustannuksia. , mukaan lukien toimituskulut, ovat yksi pääpalveluun liittyvistä kustannuksista, jotka itse asiassa muodostavat ostajalta vaadittavan lopullisen summan.

Tästä seuraa, että tavaroiden myynnistä, osana peruspalvelua, aiheutuneiden lähetyskustannusten tulee lisätä ostajalta tavaran luovutuksesta maksettavaa määrää ja verotettava myytyä tavaraa koskevan verokannan mukaan (.. .) ".

Entä jos toimituskulut liittyvät eri arvonlisäverokannan alaisiin tuotteisiin? Varsovan verokamarin johtaja 22. toukokuuta 2012 antamassaan yksittäispäätöksessä (IPPP3 / 443-432 / 12-2 / BH) selitti, että jos toimitus koskee eri arvonlisäverokannoilla verotettuja tavaroita, toimituskulut on kohdistettava suhteessa tiettyjen verokantojen mukaan verotettujen tavaroiden arvoon.

Miten toimituskulut tulee laskuttaa?

Tavaran lähetyskustannuksia ei periaatteessa pitäisi käsitellä erikseen tarjottavana palveluna, vaan - kuten on jo todettu - niiden on nostettava toimituksen kohteena olevan tavaran verotettavaa arvoa. Tässä tapauksessa veronmaksajilla on kaksi tapaa korottaa perustaa.

Yksi niistä on nostaa myytyjen tavaroiden nettohintoja toimituskuluilla. Toinen, käytännössä paljon yleisempi ratkaisu on näiden kustannusten näyttäminen myyntitositteessa erillisenä eränä. Ensimmäinen menetelmä vaikuttaa oikeammalta lainattujen veroviranomaisten esittämien määräysten ja kannanottojen valossa. Emme kuitenkaan löydä mistään asetuksia, jotka kieltäisivät toisen ratkaisun käytön.

Lisäksi Varsovan verokamarin johtaja salli ne myös 24. kesäkuuta 2010 päivätyn tulkinnan mukaan (IPPP2 / 443-254 / 10-4 / AO): 'Ei ole estettä näyttää erikseen yhden laskun alla. Jos suoritus näkyy useissa erissä (mukaan lukien kuljetus välttämättömänä osatekijänä tavarantoimitussopimuksen toteuttamisessa), veron perusteena on aina tavarantoimittajan laskussa ilmoittamien määrien summa, mukaan lukien summa toimituksesta erääntyvä eli päätoiminnasta maksettava määrä sekä sen suorittamiseen tarvittavasta aputoiminnasta maksettava määrä. Tavaran toimittaja voi kirjata erikseen päätoiminnasta ja oheistoiminnasta maksettavat määrät asiakirjojen selkeyden vuoksi."

Tai ehkä palvelujen ostaminen tavaroiden ostajan nimissä ja puolesta?

Lähetyskulut on kuitenkin mahdollista jättää veropohjan ulkopuolelle. Veroviranomainen tunnustaa, että jos verovelvollinen (tavaroiden myyjä) ostaa posti- tai kuriiripalvelun asiakkaan (tavaroiden ostajan) nimissä ja lukuun, näiden kulujen veloittaminen asiakkaalta on arvonlisäverolain säännösten vastaista.

Mitä tämä tarkoittaa käytännössä? No, tilanteessa, jossa asiakas antaa myyjälle asianmukaisen valtakirjan tehdä palvelusopimus hänen puolestaan, niin - kuten luemme Varsovan verokamarin tulkinnasta 13.2.2013 (PPP2 / 443-1301 / 11-2 / AO) - "olemme tekemisissä hyvityksen kanssa.Ostajan tosiasiallisesti myöntämä valtakirja johtaa siihen, että ostetun tavaran toimituksesta saatu summa ei sisälly veron perusteeseen, koska tämä summa ei muodosta Hakijalle viittauksen mukaista liikevaihtoa. - Art. 29 sek. Tavaroiden ja palveluiden verosta annetun lain 1 §. Tällaisessa tapauksessa Hakija ei tarjoa postipalvelua, vaan ostaja ostaa sen suoraan Poczta Polskalta. Tällöin korvataan vain kustannukset, jotka eivät ole arvonlisäveron alaisia, koska veropohjaan eivät sisälly verovelvollisen ostajalta tai asiakkaalta saamat korvaukset kuluista, jotka ovat aiheutuneet tämän ostajan tai asiakkaan puolesta ja lukuun. . (...)"

On myös syytä huomioida, että mikään säädös ei säätele, miltä tällaisen valtuutuksen ostaa kuljetuspalvelu asiakkaan puolesta ja eduksi pitäisi näyttää. Näyttää siltä, ​​että sekä kirjallinen että suullinen muoto olisi hyväksyttävä tässä tilanteessa. Koska valtakirjalla toimimisella on kuitenkin tiettyjä veroseuraamuksia, näyttösyistä on kuitenkin parempi, että se on kirjallinen.

Lisäksi ei ole tarpeen ottaa käyttöön mitään erityistä lomaketta kyseisen valtakirjan myöntämiseksi. Näin ollen ostaja voi myöntää sen esimerkiksi hyväksymällä verkkokaupan säännöt tai verkkohuutokaupan ehdot. Veroviranomaiset tulkitsevat tämän kannan.

Mitä yksittäiset ratkaisut antavat?

Lähetyskulujen veropohjaan sisällyttämisen tai jättämisen käyttö riippuu vain verovelvollisen päätöksestä. On kuitenkin tilanteita, joissa jonkin ratkaisun valitseminen voi osoittautua hyödylliseksi sekä ostajalle että myyjälle.

Päätös postikulujen jättämisestä veropohjan ulkopuolelle on hyödyllinen, kun yrittäjä lähettää tavarat Poczta Polskan kautta henkilölle, jolla ei ole oikeutta ostoihin sisältyvän arvonlisäveron vähennykseen. Tällöin tavaran osto tulee ostajalle edullisemmaksi lähetyskuluja vastaavan ALV-hinnan verran (muistaa, että Poczta Polskan tarjoama toimituspalvelu on verovapaa).

Jos sen sijaan ostajat, jotka eivät ole oikeutettuja vähennykseen, tavarat toimitetaan muiden tahojen kuin Poczta Polskan kautta ja niitä verotetaan alennettuun arvonlisäverokannan mukaan (esim. kirjat, joiden oikea verokanta on 5 %), on edullisempaa sisällyttää toimituskulut perusverotukseen. Tällainen ratkaisu alentaa kuljetuspalvelun ostokustannuksia vastaavia arvonlisäverokustannuksia.