Kuittivelvollisuus, vaikka asiakas pyytää laskua

Palveluvero

Jos yrittäjä ei käytä kassavapautta, hän on pääsääntöisesti velvollinen käyttämään sitä kirjaamaan kaikki kaupat, jotka on tehty liiketoimintaa harjoittamattomille luonnollisille henkilöille ja kiinteämääräisille viljelijöille. Entä jos yksittäinen asiakas pyytää laskun? Onko yrittäjä sitten velvollinen antamaan kuitin?

Velvollisuus laskuttaa kuitista

Velvollisuus esittää kassalla oleva myyntilasku syntyy, kun asiakas pyytää sitä 3 kuukauden kuluessa sen kuukauden päättymisestä, jonka aikana tavara on toimitettu tai palvelu suoritettu tai maksu kokonaisuudessaan tai osittain vastaanotettu.

Art. 106i kappale. arvonlisäverolain 6 §:n mukaan verovelvollisen on tällöin täytettävä asiakkaan pyyntö:

  • viimeistään seuraavan kuukauden 15. päivänä, jos ilmoitus on tehty sen kuukauden loppuun mennessä, jona tavara toimitettiin tai palvelu suoritettiin tai maksu on vastaanotettu kokonaan tai osittain

  • viimeistään 15. päivänä pyynnön esittämispäivästä, jos laskupyyntö on jätetty sen kuukauden jälkeen, jolloin tavara on toimitettu tai palvelu suoritettu tai maksu kokonaisuudessaan tai osittain vastaanotettu.

Jos asiakas pyytää laskua 3 kuukauden kuluttua, myyjä voi tai jättää laskun ostajan pyynnöstä.

Velvollisuus antaa kuitti

On kuitenkin muistettava, että laskun laatiminen yksittäiselle asiakkaalle ei vapauta yrittäjää velvollisuudesta kirjata myynti kassakoneella - tällaisessa tilanteessa veronmaksaja on edelleen velvollinen antamaan kuitin. Ostajan pyynnöstä yrittäjä antaa ns lasku kuitista, jota ei ole kirjattu mihinkään arkistoihin. Ensinnäkin yrittäjä on aina velvollinen ostamaan myynnin kassalla, ja vasta sitten hän voi lähettää laskun asiakkaalle. Yrittäjän tulee liittää laskukopioon verokuitti ja säilyttää se yrityksen asiakirjoissa.

Siksi jokaisen elinkeinotoimintaa harjoittamattomille luonnollisille henkilöille myyvän yrittäjän tulee muistaa, että myynti tulee ensin ostaa kassasta ja vasta sitten laskuttaa ostajan pyynnöstä.

Lasku kuitista JPK_V7

Uuden JPK_V7-tiedoston voimaantulon johdosta aktiivisille arvonlisäverovelvollisille on 1.10.2020 alkaen lisätty raportointivelvoitteita mm. tarve käyttää symboleja ja merkintöjä myynti- ja ostoasiakirjoissa. Uudessa rakenteessa kuittilasku sisältyy vain tiedoston tietueosaan lisätunnuksella FP. Laskun sisällyttäminen vain rekisteröintiosaan tarkoittaa, että sitä ei näytetä arvossa tiedostossa eikä se vaikuta maksettavaan veroon liittyviin kokonaismääriin. Siksi kassatulot kirjataan yhteisen määräaikaisraportin perusteella.