Kun työnantaja saa käyttää työntekijän kuvaa

Palvelus

Internet on korvaamaton työkalu yrityksen pyörittämisessä. Se auttaa markkinoinnissa ja mainonnassa, mahdollistaa maailmanlaajuisen asiakkaan tavoittamisen ja säästää myös aikaa ja rahaa. Tämän ansiosta tietoiset yritykset tietävät oikein luotujen ja ajettujen verkkosivujen tärkeyden. Saavuttaakseen potentiaalisten asiakkaiden luottamuksen monet yrittäjät päättävät julkistaa työntekijänsä, esimerkiksi konsulttien tai edustajien, kuvan. Voiko työnantaja kuitenkin käyttää työntekijän kuvaa? Jos on, niin missä tilanteissa? Vastaamme näihin kysymyksiin tässä artikkelissa.

Työntekijän imago on hänen henkilökohtainen etunsa ja samalla yksi hänen henkilötiedoistaan. Kuten tiedämme, nämä tiedot ovat erityisen suojattuja Puolan ja Euroopan unionin lainsäädännön säännöksillä - työntekijöitä tässä asiassa suojaa EU:n asetus 2016/679 27.4.2016, ns. RODO ja 26. kesäkuuta 1974 annettu laki - työlaki (jäljempänä KP). Koska työlaki kattaa vain työsopimuksen perusteella perustetun työsuhteen, tässä artikkelissa käsitelty työntekijäkuvan suojan laajuus ei koske siviilioikeudellisen sopimuksen, esim. toimeksianto- tai toimeksiantosopimusten tai työsuhteen perusteella tehtäviä työntekijöitä. sopimuksia tiettyjä töitä varten.

Mikä on kuva?

Yksinkertaisimmalla tavalla ihmisen (työntekijän) kuva on se, miten muut ihmiset näkevät hänet. Tapa hahmottaa henkilöä koostuu useista tekijöistä, kuten ulkonäöstä (esim. kauneustyyppi, pituus, ruumiinrakenne, vartalotyyppi, puhetapa, liiketapa), käyttäytyminen, luonne ja elämäkerta.

Tietyn henkilön imago on erittäin tärkeä henkilöoikeuksien ja henkilötietojen suojan yhteydessä. Tämä johtuu siitä, että kuva ihmisestä muodostuu yleensä häntä koskevien tiedon katkelmien ja väitetyn tiedon perusteella. Joten ihmisestä luodaan kuva, joka voi olla täysin väärä. Näyttelijän tapauksessa se ei ole niin vaarallista, koska hänen kuvansa näyttämöllä luo kuvan hänen näyttelemästään hahmosta, kun taas "tavallisen" ihmisen tapauksessa, jonka kuvaa käytetään, kuva hänestä rinnastetaan hän itse. Siksi työntekijän kuvan käyttö esimerkiksi yrityksen mainospaikalla, joka myöhemmin osoittautuu epäluotettavaksi, voi olla tälle työntekijälle erittäin hankalaa ja vaikuttaa hänen yksityis- ja työelämään.

Miten laki suojaa työntekijöiden henkilötietoja?

Kuten johdannossa mainittiin, työntekijän kuva on hänen henkilötietonsa. On syytä korostaa, että GDPR:n yhteydessä KP suojelee paitsi työntekijöitä myös työnhakijoita. Siksi kuvasta puhuttaessa ei voi ajatella vain esimerkiksi markkinointikampanjan osana tehtyjä kuvia tai videoita, joiden parissa työskentelee tietyssä yrityksessä henkilöitä - keskusteltu kuva on myös esimerkiksi liitteenä oleva valokuva. hakijan CV:hen tai lähetettyyn portfolioon.

Kaikenlaisia ​​henkilötietoja, kuten koulutus, pätevyys ja työkokemus, yhteystiedot tai kuva, voidaan käsitellä vain, jos ne ovat tarpeen tietyn tehtävän hoitamiseksi.

Art. 221 §:n mukaan työnantajalla on oikeus vaatia työntekijältä henkilötietoja, kuten:

  • etunimi (nimet) ja sukunimi;
  • syntymäaika;
  • tällaisen henkilön ilmoittamat yhteystiedot;
  • koulutus;
  • ammatilliset vaatimukset;
  • aikaisemman työsuhteen kulku;
  • osoite;
  • PESEL-numero ja sen puuttuessa henkilöllisyyden vahvistavan asiakirjan tyyppi ja numero;
  • muut työntekijän henkilötiedot sekä työntekijän lasten ja muiden hänen lähiomaistensa henkilötiedot, jos tällaisten tietojen antaminen on välttämätöntä työntekijän työlainsäädännössä säädettyjen erityisoikeuksien käytön vuoksi;
  • koulutus ja aikaisemman työskentelyn kulku, jos työhönhakijalta ei ollut perusteita vaatimukseen;
  • maksutilin numero, jos työntekijä ei ole jättänyt palkkahakemusta henkilökohtaisesti.

Tärkeä! Työnantajan viranomaismääräys, jossa työntekijää vaaditaan antamaan tietoja, joita ei ole mainittu yllä, on laiton. Työntekijän kieltäytyminen suorittamasta sitä ei voi olla peruste työsopimuksen irtisanomiseen työntekijän tuottamuksesta ilman irtisanomisaikaa (työlain 52 §).

Edellä esitetyn perusteella työnantaja saa käyttää työntekijän kuvaa vain, jos työntekijä on antanut suostumuksensa henkilötietojensa käyttöön.

Suostumus kuvan levittämiseen

Tiedämme jo, että työntekijän kuvan käyttämiseen tarvitaan työntekijän suostumus. Mikä puolestaan ​​johtaa tarpeeseen selittää, miten työntekijän kuvaa voidaan käyttää. Art. 81 sek. Tekijänoikeuslain 1 §:n mukaan kuvan levittäminen edellyttää siinä kuvatun henkilön lupaa, mutta tätä lupaa ei tarvita, jos kuvan omistaja on saanut sovitun maksun poseerauksesta.

On tärkeää, että annettu suostumus on yksiselitteinen ja yksiselitteinen. Laki ei pane täytäntöön mitään erityistä, erityistä julistuksen oikeudellista muotoa. Suostumus voi olla jopa epäsuora (esim. maksun hyväksyminen). Kuvan antamisen suostumuksen ehtojen tulee määrittää sen kehys – kuvan lainaajan tulee tietää tarkalleen, missä määrin hänen kuvaansa tullaan käyttämään. Näin ollen, jos poseeraava henkilö suostuu kuvansa julkaisemiseen yrityksen verkkosivuilla, hänen kuvansa julkaiseminen mainospaikalla loukkaa hänen henkilökohtaisia ​​oikeuksiaan, ja siksi se on lainvastaista toimintaa. On syytä muistaa, että suostumus työntekijän kuvan tallentamiseen ei tarkoita suostumusta sen julkaisemiseen.

Milloin kuvan levittämiseen ei vaadita työntekijän suostumusta?

Artiklassa vahvistetusta yleissäännöstä on kolme poikkeusta. Tekijänoikeuslain 81 pykälä – nämä ovat tapauksia, joissa:

  • henkilö, jonka kuvaa levitetään, saa korvauksen ja hyväksyy sen suostumuksesta kieltäytymisestä huolimatta. Edellä olevan lain mukaan palkkion maksaminen mahdollistaa sen, että poseeraavan henkilön suostumuksen hakeminen voidaan jättää tekemättä;
  • tunnetusta henkilöstä julkaistaan ​​kuva, jos hänen kuvansa on tehty julkisten tehtävien, erityisesti poliittisten, yhteiskunnallisten tai ammatillisten tehtävien hoitamisen yhteydessä - esimerkiksi poliitikon kuvaa levittää vaalihenkilöstö;
  • henkilökuva on vain yksityiskohta kokonaisuudesta, kuten kokoontumisesta, maisemasta tai julkisesta tapahtumasta. Tämä tarkoittaa, että työntekijän kuvan levittäminen ei vaadi lupaa, jos se on vain satunnainen tai täydentävä elementti esitettävästä kokonaisuudesta, esimerkiksi toimiston tai yritystapahtuman valokuvauksen yhteydessä.

Aloita ilmainen 30 päivän kokeilujakso ilman ehtoja!

Työntekijän kuvan käyttäminen ilman hänen suostumustaan ​​ja taloudellista seuraamusta

Työnantajan tekemällä työntekijän kuvan käytöllä ilman hänen suostumustaan ​​voi olla kielteisiä seurauksia sekä henkilöoikeuksien että henkilötietojen suojaa koskevien säännösten perusteella.

Työntekijän kuvan käyttäminen ilman hänen nimenomaista ja nimenomaista suostumustaan ​​rikkoo työlakia ja GDPR:ää. Edellä mainittujen lakien mukaan käsittely on laillista vain tapauksissa, joissa se on työntekijän tehtävien suorittamiseksi tarpeellista tai työntekijän suostumuksella. Näiden sääntöjen rikkomisesta voi seurata sakkoa, joka on enintään 20 miljoonaa euroa tai enintään 4 % yhtiön edellisen tilikauden maailmanlaajuisesta vuosittaisesta kokonaisliikevaihdosta, korkeampi määrä.

Lisäksi työntekijällä on henkilökohtaisten oikeuksien loukkaamisesta oikeus vaatia työnantajalta rahallisen korvauksen tai asianmukaisen rahamäärän maksamista ilmoitettuun sosiaaliseen tarkoitukseen. Jos henkilökohtaisten oikeuksien loukkaamisesta on aiheutunut omaisuusvahinko, vahinkoa kärsinyt voi vaatia myös sen korvausta (eli korvausta). Tässä tapauksessa etuuksien määrä riippuu vahingon laajuudesta ja vahingon kärsineelle.

Lisäksi työntekijä, jonka kuvaa on käytetty laittomasti, voi vaatia julkaisemisen lopettamista sekä työnantajaa ryhtymään tarvittaviin toimenpiteisiin toimintansa vaikutusten poistamiseksi, esim. antamalla asianmukaisen sisällön ja muodon mukainen ilmoitus - eli anteeksipyyntö.

Milloin työnantaja voi käyttää työntekijän kuvaa - yhteenveto

Työntekijän kuvaa ei ole lueteltu säännösten mukaisessa luettelossa. 221 KP. Tämä tarkoittaa, että ne eivät ole työntekijän ammatillisten tehtävien suorittamisen kannalta välttämättömiä henkilötietoja. Tällaisessa tilanteessa GDPR:n säännösten mukaan työntekijän kuvan käyttämiseen tarvitaan jokaisessa tapauksessa työntekijän suostumus. Suostumus on oltava ymmärrettävä ja yksiselitteinen.

Työnantajan tulee huolehtia edellä mainitusta työntekijän suostumuksesta riippumatta siitä, onko kyseessä kuva henkilöllisyystodistusta tai mainospaloja varten, sillä suostumuksen saamatta jättämisellä voi joka tapauksessa olla vakavia seurauksia. On syytä mainita, että GDPR:n määräämät rangaistukset henkilötietojen laittomasta käsittelystä voivat olla jopa 20 miljoonaa euroa.