Kopio paperilaskusta e-laskuna

Verkkosivusto

Arvonlisäveron maksajan tapauksessa toiselle yritykselle suoritettu liiketoimi on vahvistettava laskulla. Alkuperäinen asiakirja menee ostajalle, ja verovelvollisen on säilytettävä kopio asiakirjoissaan. Ja tässä herää epäilys - voiko paperilaskun kopion tallentaa e-laskuna?

E-lasku – kuinka se säilytetään?

Tällä hetkellä keskeinen lainsäädäntö tällä alalla on arvonlisäverolaki. Sen Art. 2 kohta 33 - sähköinen lasku on sähköisessä muodossa oleva lasku, joka on laadittu ja vastaanotettu missä tahansa sähköisessä muodossa.Tämä tarkoittaa, että asiakirjan e-laskuksi tunnustamisen edellytyksenä on määräyksissä kuvattujen tietojen sisältö.

Art. 112a kohta. Edellä mainitun lain 1 §:n mukaan yrittäjän on säilytettävä:

  • itse tai puolestasi laatimat laskut,
  • vastaanottanut laskuja

- jaoteltuna tilikausiin siten, että varmistetaan niiden helppo hakeminen ja näiden laskujen alkuperän, sisällön eheys ja luettavuus niiden laatimiseen tai vastaanottamiseen asti verovelvollisuuden lakkaamiseen asti.

Tämä tarkoittaa, että jos lasku täyttää yllä mainitut ehdot, se voidaan säilyttää myös sähköisessä muodossa.

Kopio laskusta e-laskuna - verotulkinta

Vahvistus kannalle, jonka mukaan kopio laskusta voidaan tallentaa e-laskuna, löytyy Poznańin verokamarin johtajan henkilökohtaisesta tulkinnasta 29. kesäkuuta 2012 (ILPP2 / 443-100 / 10/12- S / FI). Johtaja totesi, että kopio paperilaskusta voidaan tallentaa sähköiseen kirjanpitojärjestelmään eli e-laskuna. Edellytyksenä on, että jos veroviranomainen pyytää mainitun kopion tulostetta, yrittäjä voi tehdä sen viipymättä. Toinen johtajan vastalause on tarve taata e-laskun sisällön eheys edellä mainitussa sähköisessä järjestelmässä - jäljennöksen on aina vastattava todenmukaisesti urakoitsijan vastaanottamaa alkuperäistä.

Kopio laskusta e-laskuna - oikeuden päätökset

Hallintotuomioistuimet ovat samaa mieltä. Wrocławin läänin hallinto-oikeus vahvisti 28. tammikuuta 2011 antamassaan tuomiossa (I SA / Wr 1342/10), että laskun kopion tallentaminen sähköiseen järjestelmään on oikein ja lainmukaista, kun lasku laadittiin tässä järjestelmässä ja sitten tulostuksen jälkeen luovutettu palvelun ostajalle. WSA määritteli tämän sallituksi sekajärjestelmäksi laskujen lähettämiseen ja tallentamiseen.

Tämä voi alentaa yrityksesi kustannuksia, vähentää paperityötä ja vaikuttaa myönteisesti ympäristöön. E-laskuna talletettu kopio laskusta säästää paljon rahaa, samoin kuin alkuperäisten siirto sähköpostitse. Siksi on iloinen, että tämän alan nykyinen lain tulkinta on yrittäjien kannalta hyödyllinen.